Calendar dates
Term times
Newsletters

On Thursday this week all of our Year 3, Year 4, Year 5 and Year 6 children came to school in their PE kits ready for sports day.  We managed to complete all of the events and the races during the morning session and the weather was perfect not too hot and dry the whole time.

 

We were delighted by the turn out of parents, families and friends who supported their children during the events.  The children had the opportunity to participate in a whole range of athletic activities including; discus, shot put, javelin, standing long jump, high jump, target throw and hurdles.  During these events each child’s results were scored and at the end we were able to identify our Top Boy Athlete and Top Girl Athlete.

 

Top Boy Athlete – Key Stage 2 (3 boys had identical scores)

William D,  Peter H,  Nathan W

 

Top Girl Athlete – Key Stage 2

Kinga

 

Throughout the morning, everybody entered into the spirit, took part in all events and had a great time.  The morning finished with sprint races for all of the children who had made it through the initial heats and we are delighted to announce that the following children were awarded stickers or medals for their achievements in Celebration Assembly.

 

Sprint Results

Year 3 Girls                                                              Year 3 Boys

1st – Tilly                                                                      1st - Scott

2nd – Lauren                                                             2nd - Ryan

3rd – Lydia                                                                 3rd – Thomas

 

Year 4 Girls                                                              Year 4 Boys

1st – Taija                                                                   1st - William

2nd – Laura                                                                2nd - Lewis

3rd – Rosey                                                                3rd – Spencer

 

Year 5 Girls                                                              Year 5 Boys

1st – Kinga                                                                 1st - Conor

2nd – Amy                                                                  2nd - Xander

3rd – Emily                                                                  3rd – William / Jack

 

Year 6 Girls                                                              Year 6 Boys

1st – Kitty                                                                    1st - Peter

2nd – Tiani                                                                  2nd - Billy

3rd – Scarlett                                                             3rd - Jakob

 

Relay Results

1st – Abberley

2nd – Clent

3rd – Malvern

4th – Kinver

 

Following the races all our parents were invited to stay and have a picnic lunch on the field with their children.  The whole event was a huge success and we want to thank Miss Ralph and her Year 6 children for organising the fantastic event.  We also want to thank the children for being great sports and finally a big thank you to everyone who came along to support the event.